תיק תלתן: מידע חיוני למימוש זכויותיך המשפטיות

03/04/2024
תיק תלת"ן הוא שם קוד משטרתי שניתן לתיקי תעבורה חמורים במיוחד הנפתחים כאשר המשטרה סבורה כי עבירת התנועה שבוצעה עלולה להוות סיכון ממשי לחיי אדם. המטרה מאחורי הקמת תיקי תלת"ן היא ייצור הרתעה וטיפול מהיר בעבירות אלו, תוך הרחקת נהגים מסוכנים מהכביש. תיקי תלת"ן נדונים בבית המשפט לתעבורה בהליך מזורז ונוקשה.
תוכן עניינים
מאור ראובני

מאור ראובני – מנהל תוכן אתר דיגיטלי

הצטרפו לדיוור!

רוצים להישאר מעודכנים בכל פעם שעולה מאמר חדש לאתר? הכי קל לעשות את זה דרך רשימת התפוצה שלנו! הצטרפו עכשיו בחינם:

אילו עבירות נחשבות לעבירות תיק תלת"ן?

עבירות תיק תלת"ן הן עבירות חמורות אשר גוררות ענישה משמעותית. נהגים שנתפסו מבצעים עבירות אלו צפויים להתמודד עם הליך משפטי מזורז בבית המשפט לתעבורה, המאפשר ענישה חמורה, אם במתן קנסות גבוהים, פסילת רישיון הנהיגה ואף מאסר בפועל. בין העבירות הנחשבות לתיק תלת"ן ניתן למצוא:

עבירות נהיגה בשכרות

 • נהיגה תחת השפעת אלכוהול בריכוז העולה על 50 מ"ג אלכוהול ב-100 מ"ל דם.
 • נהיגה תחת השפעת סמים.
 • סירוב להיבדק בבדיקת שכרות.

עבירות מהירות

 • נהיגה במהירות העולה על 40 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית.
 • נהיגה במהירות העולה על 50 קמ"ש מעל המותר בדרך בינעירונית.

עבירות עקיפה מסוכנת

 • עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף. 
 • עקיפה במקום אסור. 
 • עקיפה תוך סיכון משתמשים אחרים בדרך. 

עבירות רישיון נהיגה

 • נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף.
 • נהיגה בזמן פסילה.

עבירות פגיעה גופנית

 • נהיגה תוך פגיעה בהולכי רגל.
 • נהיגה תוך התנהגות פרועה או אלימה.

עבירות נוספות

 • שימוש בטלפון נייד תוך כדי נהיגה.
 • נהיגה ברכב בלתי תקין.
 • נהיגה תוך הפרעה לתנועה.
 • נסיעה ברמזור אדום.

חשוב לציין שרשימה זו הינה רשימה המציגה את העבירות העיקריות הקיימות בתיק תלת"ן. כמו כן, ייתכנו עבירות נוספות שייחשבו לעבירות תיק תלת"ן בהתאם לנסיבות המקרה.

הליך טיפול בתיק תלת"ן

הליך הטיפול בתיק תלת"ן הינו שונה מהליך טיפול רגיל של עבירות תעבורה והוא כולל מספר שלבים:

 • הזמנה לדין: בניגוד לעבירות תעבורה פשוטות יותר, נהג אשר נתפס בעבירה שמסווגת כתיק תלת"ן יקבל הזמנה לדין. ההזמנה תפרט את העבירה אשר הוא ביצע, מועד הדיון בבית המשפט לתעבורה ועוד.
 • הכנה לדיון: מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי בדיני תעבורה בהקדם. עורך הדין יסייע לנהג להבין את זכויותיו, חומרת העבירה ואת הראיות הקיימות נגדו. כמו כן, הוא ינחה אותו כיצד להתכונן לדיון בבית המשפט.
 • דיון בבית המשפט: הדיון בתיק תלת"ן מתקיים בבית המשפט לתעבורה בהליך מזורז, בדרך כלל תוך 60 ימים מיום ביצוע העבירה. במהלך הדיון, התביעה תציג את ראיותיה כנגד הנהג, והוא יוכל להציג את גרסתו וראיותיו.
 • גזר דין: לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט יקבע את גזר הדין. הענישה בתיקי תלת"ן כוללות: קנסות גבוהים, פסילת רישיון הנהיגה לצמיתות, מאסר בפועל ועוד. 
 • ערעור: במקרים מסוימים, נהג שהורשע בבית המשפט לתעבורה יוכל להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי.

הליך טיפול בתיק תלת"ן עשוי להיות מורכב ומאתגר. חשוב להכיר את השלבים השונים של ההליך, את הזכויות שלכם ואת האפשרויות העומדות לרשותכם, בכדי לזכות בפסק הדין הטוב ביותר. כמובן שכל תיק תלת"ן הינו שונה בעבירותיו וכך גם תוצאותיו המשתנות.

חשיבות ייעוץ משפטי

פנייה לייעוץ משפטי בהקדם האפשרי תוכל לסייע לנהג להגן על זכויותיו ולמצות את הסיכויים להגיע לתוצאה משפטית טובה עבורו בשל חומרת הענישה הפוטנציאלית. כמו כן, עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי יעזור לנהג לקבל את ההגנה הטובה ביותר ויגדיל משמעותית את הסיכויים להצלחה בתיק. חשיבות הייעוץ המשפטי במצב זה, נובעת מכמה סיבות עיקריות:

הבנת ההליך המשפטי

נהגים רבים אינם מודעים לכך שתיק תלת"ן אינו דומה לעבירת תעבורה רגילה. הליך הדיון מתנהל בבית המשפט לתעבורה בהליך מזורז, תוך 60 ימים מיום ביצוע העבירה. נהג שאינו מיוצג על ידי עורך דין עלול להיתקל בקשיים רבים בהבנת ההליך, בניהול ראיות ובשמירה על זכויותיו.

דוגמה: נהג שקיבל הזמנה לדין בגין תיק תלת"ן עשוי שלא להבין את משמעות הדבר, ובהתאם לא להגיע לדיון בבית המשפט. כתוצאה מכך, בית המשפט עשוי להטיל עליו עונשים חמורים, ללא ידיעתו ובלי שתהיה לו הזדמנות להגן על עצמו.

בניית אסטרטגיה משפטית

עורך דין תעבורה מנוסה ילמד את חומר הראיות ויבחן את נסיבות המקרה. לאחר מכן, הוא יבנה אסטרטגיה משפטית שתמקסם את הסיכויים לזיכוי בתיק או להקלה בתוצאותיו הסופיות של התיק.

דוגמה: נהג אשר קיבל הזמנה לדין בגין נהיגה בשכרות יתייעץ עם עורך הדין על כך. פעולותיו של עורך הדין בנושא זה עשויות להיות באופן אשר יבחן את תקינותו של בדיקת הינשוף, כמו כן הוא יוכל לחשוף פגמים בהליך שעלולים להוביל לפסילת ראיות או להקלה בעונש. 

ניהול משא ומתן

עורך דין בעל ניסיון ומוניטין ידע לנהל משא ומתן יעיל מול התביעה. הוא ינסה להגיע להסדר טיעון מקל עבור הנהג, תוך התחשבות בנסיבות המקרה ובהשלכות הענישה על חייו.

דוגמה: עורך הדין עשוי להציע לתביעה הסדר טיעון במסגרתו הנהג יודה בעבירה קלה יותר, תוך התחייבות להשתתף בקורס נהיגה מונעת. כתוצאה מכך, ניתן יהיה להימנע מהטלת עונשים חמורים יותר,כגון פסילת רישיון נהיגה.

ייצוג בבית המשפט

במקרים בהם לא ניתן להגיע להסדר טיעון, עורך הדין ייצג את הנהג בבית המשפט וינהל את הדיון תוך ניסיון לשכנע את השופט בצדקת גרסתו.

דוגמה: עורך הדין יציג ראיות, יחקור עדים ויטען בעל פה בפני השופט. הוא ידגיש את הנסיבות המקלות ויציג את ההשלכות החמורות של הענישה על חייו של הנהג.

ייעוץ משפטי מקצועי בתיק תלת"ן יכול להוות גורם מכריע בהשגת תוצאה משפטית טובה. עורך דין תעבורה מנוסה יספק לנהג את הכלים הדרושים להתמודדות יעילה עם ההליך המורכב, תוך הגנה על זכויותיו ומיצוי הסיכויים להגיע להסדר מקל או לזיכוי.

שאלות ותשובות

האם ניתן לבטל הזמנה לדין בגין תיק תלת"ן?

כן, ניתן לבטל הזמנה לדין בגין תיק תלת"ן, כאשר קיימים המקרים הללו:

 • העדר ראיות מספקות: אם התביעה לא הציגה ראיות מספיקות להוכחת אשמת הנהג, ניתן לבקש ביטול הזמנה לדין.
 • פגם משפטי בהליך: במידה ונפל פגם משפטי בהליך ההעמדה לדין (אי סדר או סטייה מהחוק או מהנהלים המקובלים במהלך הליך משפטי). הנהג יוכל לבקש ביטול עבור הזמנתו לדין זה.

מהם הטיפים להתנהגות נכונה בבית המשפט בעת דיון בתיק תלת"ן?

 • הקפדה על הופעה מכובדת: חשוב להגיע לבית המשפט בלבוש הולם ובהתנהגות מכובדת.
 • הקשבה: יש להקשיב קשב רב לכל הנאמר בבית המשפט, הן על ידי השופט והן על ידי התביעה.
 • הימנעות מוויכוחים: יש להימנע מוויכוחים עם השופט או עם נציגי התביעה.
 • אמירת אמת: חשוב לומר אמת בבית המשפט, גם אם היא אינה נוחה.
 • שיתוף פעולה עם עורך הדין: יש לשתף פעולה באופן מלא עם עורך הדין המייצג אתכם.

האם נהג חדש יכול להישפט בגין תיק תלת"ן?

כן, נהג חדש יכול להישפט בגין תיק תלת"ן. נהגים חדשים נתונים לתקופת מבחן קצרה יותר, ולכן הענישה בגין עבירות תעבורה חמורות עלולה להיות חמורה יותר.

מהן דרכי ההתמודדות עם רישיון נהיגה שפג תוקפו כתוצאה מהרשעה בתיק תלת"ן?

נהג שרישיון הנהיגה שלו פג תוקפו כתוצאה מהרשעה בתיק תלת"ן יוכל להגיש בקשה להחזרת רישיון הנהיגה לאחר תקופת הפסילה.

האם נהג שנתפס נוהג במהירות מופרזת, יוכל להימנע מהעמדה לדין בתיק תלת"ן?

במקרים חריגים, נהג שנתפס נוהג במהירות מופרזת יוכל להימנע מהעמדה לדין בתיק תלת"ן. במידה ויצליח להוכיח שמהירות הנהיגה הגבוהה בוצעה בעת נסיבות חירום.

סיכום

תיק תלת"ן מתייחס לקבוצת עבירות תעבורה חמורות המוגדרות בחוק הישראלי, הכוללות נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים ועוד. הליך הטיפול בתיק תלת"ן מורכב ממספר שלבים: קבלת הזמנה לדין, הכנה לדיון בבית המשפט, הדיון עצמו וקביעת גורל התיק.

ההליך המשפטי דורש הבנה מעמיקה של החוק, הראיות והזכויות של הנאשם. לכן, ייעוץ משפטי מנוסה הוא חיוני לאורך כל הליך הטיפול בתיק תלת"ן. כמו כן, בעת הדיון המשפטי התובע יציג ראיות וטענות כנגד הנאשם, וזכותו של הנאשם, באמצעות עורך דינו, להציג ראיות וטענות משלו. בית המשפט יבחן את כל החומר ויקבע האם הנאשם אשם או זכאי.

לאחר קביעת האשמה, ייקבע גזר דין הכולל סנקציות שונות, כגון קנסות, פסילת רישיון הנהיגה, מאסר בפועל. כמו כן, קיימת לנאשם אפשרות לערער על פסק הדין.

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

אודות דיגיטלי

דיג'יווב הינו מגזין תוכן ישראלי עשיר בתכנים איכותיים ובכתבות אקטואליות. כאן תוכלו ליהנות ממאמרים וכתבות עם גישה חופשית, לספוג רעיונות חדשים, לשתף אותנו בחוויות שלכם. המידע הכי מעניין בנושאים כמו אקטואליה, אופנה, כלכלה, עסקים, ספורט, מדע, תרבות, טיפוח ויופי, הומור ועוד! אז מה בא לכם לדעת היום?

 

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות
הכתבות האחרונות שעלו לאתר
דילוג לתוכן